Сайт міста Черкаси

http://cherkasy.osp-ua.info/

Пам'ятник Боян

Встановлено в 1986 році на честь 700-річчя Черкас. Бронзова скульптура Бояна (вис. 4,5м) символізує образ воїна, трудівника і співця. З-під його ніг б'є струмінь води, який каскадом падає донизу. Скульптура встановлена на гранітному постаменті. Поруч зі скульптурою - три стели, на яких зображено герб міста і прапор з цифрою "700".

Автор скульптор А.В.Кущ, архітектор О.С.Кусало.

Спішившись, Боян сидить на камені, покритому шкірою ведмедя (символ непереможного ворога). Адже Боян був не тільки співцем. Три схрещених списи - державний знак князя Володимира - свідоцво приналежності Бояна до київської дружини. Боян у повному спорядженні, у кольчузі, з мечем, поруч - сідло, шолом, бойові рукавиці.

...Порив вітру підхопив і доніс до нас пісню, яку натхненно співає віщий співець.

Пам'ятник Івану Підкові

Іван Підкова - визначний козацький ватажок (рік народження невідомий, загинув у 1578 році), певний час був Гетьманом на Запоріжжі. Народився на Брацлавщині, за походженням молдаванин. Після того як татари спалили його село і забрали в полон батьків і наречену, вступив до козацьких загонів. За хоробрість і силу запорожці прозвали його Підковою. Очолювані ним козаки завдали поразки татарам під Очаковом, Кафою, Козловим.

У 1577 році І.Підкова із козаками визволив Яси - тодішню столицю Молдови - і був проголошений населенням молдовським господарем. Але згодом змушений був відступити на Брацлавщину, де за наказом польського короля його було схоплено і страчено у Львові. Черкаські козаки привезли його тіло на Черкащину і поховали його в Каневі.

Підкова - славний черкасець, Гетьман Війська Запорізького - був таким сильним, що й підкови гнув однією рукою. І на старовинних гравюрах видно, що це мужньої статури чоловік. Таким ми його бачимо і з роботи львівського скульптора пана Кулика, яку до 700-річчя він подарував черкасцям:

Пам'ятник відкритий у 1986 р. у сквері ім. Богдана Хмельницького. Бронзова скульптура І.Підкови (висотою 2 метри) з булавою в руці встановлена на гранітному постаменті. На постаменті - модель бронзової гармати і дошка з написом: "Іван Підкова - відомий герой спільної боротьби російського, українського, білоруського і молдавського народів проти турецько-татарських поневолювачів, яку він очолив у другій половині 16 ст."

Автори - скульптор П.І.Кулик, архітектор В.І.Блощук.

Пам'ятник Богдану Хмельницькому

Відкритий 30 жовтня 1995 року до 400-річчя від дня народження Гетьмана на розі бульвару Шевченка і вул. Б.Хмельницького, композиційно завершивши однойменну площу біля Палацу культури "Дружба Народів".

Бронзова скульптура Богдана Хмельницького (вис. - 5м.) виготовлена в київських майстернях худфонду України. Встановлена на постаменті із стилізовано оброблених гранітних блоків з написом "Гетьман України Зіновій Богдан Хмельницький. 1595 - 1657". По обидва боки постаменту - стела з гранітних блоків, в яку вмонтовано 8 плит з написами:

  • "Битва під Жовтими водами 5-6.05.1648"
  • "Битва під корсунем 15-16.05.1648"
  • "Перемога під Пилявцями 13.09.1648"
  • "Урочистий в'їзд в Київ 23.12.1648"
  • "Перемога під Збаражем і Зборовом 30.06,5.08.1649"
  • "Битва під Берестечком 18-30.06.1651"
  • "Перемога під Батогом 22-23.05.1652"
  • "Взяття Кракова і Варшави 18.03,9.06.1657".

З обох боків на постаменті, виконаному з гранітних блоків, встановлено дві бронзові скульптурні композиції, що символізують перемоги козаків на чолі з Б.Хмельницьким на суші і на морі. Їх основою служать подіуми, оздоблені рослинним орнаментом.

Серед розбурханого моря - козацька чайка з напнутим вітрилом, над щоглою якого - хрест, тут же - козацька зброя, клейноди. Інша композиція включає в себе козацьку гармату з ядрами, бочку з порохом, зброю, два тулумбаси, хоругви.

Автори - скульптори А.С.Шаталов, А.С.Фуженко, архітектори Т.Г.Довженко, В.І.Дмитренко.

Пам'ятник Т.Г.Шевченку

Відкритий в 1964 році до 150-річчя від дня народження поета на розі бульвару Шевченка і вулиці Дашковича, композиційно завершивши однойменну площу біля Обласного музичного драматичного театру.

Бронзова скульптура Т.Г.Шевченка (висотою 3 метри)виготовлена в київських майстернях худфонду України. Встановлена на гранітному постаменті (висотою 4 метри). Нижня частина пам'ятника доповнена висіченою з граніту скульптурною композицією персонажів шевченкових творів - сліпого кобзаря, Катерини і Прометея - борця за народну волю. У верхній частині постаменту викарбувано напис: "Т.Г.Шевченко. 1814 - 1861".

Автори - скульптори М.К.Вронський, О.П.Олійник, архітектор В.Г.Гнєзілов.

Пам'ятний знак на честь загиблих воїнів - учасників війни в Афганістані

Встановлений в 1989 році на розі бульвару Шевченка і вулиці Кірова. У 1979 - 1989 роках в бойових діях на території Афганістану брали участь 3453 уродженці Черкаської області, 98 з них з них загинули, виконуючи свій військовий обов'язок, 429 черкащан нагороджені орденами і медалями.

В основу композиції пам'ятного знака покладено символічне зображення вибуху, воронка від якого утворює заглиблення круглой форми (діаметр - 6 метрів) з гранітними східцями на схилах. З тильної сторони воронки - задернований земляний насип. На схилі з боку насипу - гранітні брили з металевими пластинами, на яких висічені прізвища загиблих воїнів. В центрі воронки встановлено монумент із двох брил червоного граніту (висота 3 метри) з розширеною верхньою частиною. В щілині між брилами - виковані з міді квіти і пробита кулею солдатська фляга, з якої витікає вода у невеликий басейн. На одній мармурова дошка з написом:

"І якщо впадеш ти на чужому полі,
Прийдуть з України верби і тополі,
Стануть над тобою, листям затріпочуть,
Тугою прощання душу залоскочуть"

Автори: архітектор А.Д.Петренко, художник І.Й.Лавріненко

Історичні пам'ятки Черкащини

Шевченківський національний заповідник

Створений у 1925 році. Площа заповідника - 42 гектари. Працівники заповідника оберігають святиню українського народу - усипальницю Тараса Шевченка. Широку популярність і визнання здобув літературно-меморіальний музей поета на Тарасовій горі. В його зібранні нині нараховується 21 тис. предметів.

 

 

Національний історико-культурний заповідник "Чигирин"

Створений у 1989 році. Площа заповідника - 1160 гектарів. Під охороною заповідника перебувають пам'ятки історії і культури, пов'язані з визвольною боротьбою українського народу в ХУП ст., серед них - усипальниця Богдана Хмельницького - Іллінська церква в Суботові, Богданова гора в Чигирині. Працівники заповідника охороняють урочище Холодний Яр з його численними пам'ятками природи та археології. У складі заповідника діють музей Б.Хмельницького в Чигирині, музей археології Середнього Подніпров'я, етнографічний, історичний та краєзнавчий музеї.

 

 

Корсунь-Шевченківський історико-культурний заповідник

Створений у 1994 році. Площа заповідника -109 гектарів. Під охороною заповідника перебувають пам'ятки історії, культури та природи державного значення. Серед них - палацовий комплекс Лопухіних (палац, брама-вежа, Швейцарський будинок, Корсунський парк). У складі заповідника діють 5 музеїв, в тому числі літературно-меморіальний музей І.С. Нечуя-Левицького.

Кам'янський історико-культурний заповідник

Створений у 1995 році. Площа заповідника - 74 гектари. Під охороною заповідника перебувають пам'ятки, пов'язані з історією декабристського руху, творчістю корифеїв російської культури О.С. Пушкіна та П.І. Чайковського. Серед них - Зелений будиночок, Зелений млинок, грот, парк декабристів, пам'ятники О.С. Пушкіну, П.І. Чайковському, декабристам. У складі заповідника - три музеї, в т.ч. літературно-меморіальний музей О.С. Пушкіна і П.І. Чайковського.

Історико-культурний заповідник "Батьківщина Тараса Шевченка"

Створений у 1992 році. Площа заповідника - 27 гектарів. Під охороною заповідника перебувають пам'ятки, пов'язані з життям і творчою діяльністю Т.Г.Шевченка, зокрема могили батьків поета, хата дяка, садиба Енгельгардта в с.Будище тощо. У складі заповідника діють 2 музеї, зокрема літературно-меморіальний музей Т.Г. Шевченка в с. Шевченковому.

Історико-культурний заповідник "Трахтемирів"

Створений у 1994 році. Площа заповідника - 590 гектарів. Під охороною заповідника перебувають унікальні пам'ятки археології, історії та природи. Серед них - Трахтемирівське скіфське городище, залишки храмів літописного Зарубського монастиря, багатошарове поселення на горі Городки, козацький цвинтар в с. Трахтемирів, пам'ятки природи: Канівські дислокації, заповідні урочища, Рожена криниця.

Дендропарк "Софіївка"

Створений на прохання прекрасної грекині Софії серед вигорілих під сонцем степів та балок Умані. Парк в романтичному стилі, було урочисто відкрито в травні 1802 року в день народження красуні Софії. Високий смак, ви-явлений садівниками багатьох поколінь, помножений на заповідну незайманість природи, - ось головна принада зеленого дива під назвою "Софіївка". Сьогодні дендропарк відкритий для всіх, хто хоче побути наодинці з природою. І цим правом широко, сповна користуються сотні тисяч туристів - далеких і близьких, з міст і сіл України, з далекого і близького зарубіжжя. На Черкащині перебувають на державному обліку 2403 пам'ятки археології, 1558 пам'яток історії, 358 пам'яток монументального мистецтва. Важливе місце в системі пам'яткоохоронної роботи належить археологічній інспекції управління культури, яка об'єднує 5 археологічних експедицій. За роки свого існування інспекцією наведено порядок у дотриманні законодавства при будівництві, проектуванні споруд, шляхів, меліоративних об'єктів. Археологічні експедиції здійснили значний обсяг робіт в Чигирині, Каневі, Черкасах.